Ruby on AWS Lambda

Merhaba. Yakın zamanda duyurulan Aws Lambda’dan bahsetmek istiyorum.

Aws Ruby SDK’sı Aws üzerinde işlemler yapmamıza yarıyor. Bu SDK ile Amazon’un Amazon EC2, S3, SQS, SNS gibi servislerini kullanabiliyoruz. Yeni gelişmeler ile Amazon Lambda servisini de artık kullanabilir oluyoruz. Bu geliştirme ile artık Lambda fonksiyonları Ruby gibi kullanabilir ve AWS üzerinde çalıştırabiliriz. Bu girişten sonra küçük bir örnek yapalım.

Öncelikle Lambda Console‘u açmak gerekiyor. Bu sayfada sırasıyla yapmamız gerekenler,

Lambda function’ı create edildikten sonraki açılan ekrandan her türlü kod düzenlemesini yapabilir, diğer servisler ile function’ı bağlayabilir ve servis ayarlarınızı yapabilirsiniz. Diğer tab yani Monitoring tab’ınıdan ise function’ının kullanımı ile alakalı sayıları alabilir, log servislerini kullanabilirsiniz.

Alt tarafa code editor göreceksiniz. Burada lambda function’ımızı düzeltebiliriz. Gördüğümüz kod ise basit bir JSON önden lambda_handler isimli bir function. Bu kodu çalıştırmak için yapmamız gereken Test‘e basıp, bir test event’i set edebilmek. Şimdilik biz bu alanı {} şeklinde tanımlıyoruz ve bir Event name verip, create ediyoruz. Sonrasında tekrar Test dediğimizde, Ruby Lamba Function’nın çalıştığını görebiliyoruz.

Sevgiler.

[ ruby  ]