Ruby on Rails'da çoklu veritabanı

Merhaba. Ruby on Rails’ın son versiyonu olan 6. versiyonu ile gelen multiple database özelliği ile artık çoklu veritabanı yönetimi yapılabiliyor.

Bu durumun birçok anlamı var;

Bunların yanında ise henüz desteklenmeyen özellikler arasında ise sharding ve replikalar arası load balancing başta geliyor.

Çoklu veritabanı için ayarları yapmak Rails 6’da çok kolay. Daha önce Ruby on Rails kullananlar bilecektir ki veritabanı ayar dosyası config/database.yml‘da tutulur. Bu dosya üzerinde yeni bir takım eklemeler ile uygulamanız için çoklu veritabanlarını tanımlayabilirsiniz.

production:
 primary:
  database: my_primary_database
  user: root
  adapter: mysql
 primary_replica:
  database: my_primary_database
  user: root_readonly
  adapter: mysql
  replica: true
 cities:
  database: cities_database
  user: cities_root
  adapter: mysql
  migrations_paths: db/cities_migrate
 cities_replica:
  database: my_cities_database
  user: cities_readonly
  adapter: mysql
  replica: true

Bu noktada birkaç konuya değinmek ve dikkat etmek gerekiyor. Öncelikle bir veritabanı eğer replika bir veritabanı ise replica: true yazmak gerekiyor. Bunun yanında replika veritabanlarının adlarının aynı olması şart değil ancak aynı veri üzerinden çalışmalar olacağı için adlarının aynı olmasının faydası var.

migration_paths Rails’da veritabanı migration‘larının yerini söylemek için belirtmemiz gerekiyor. cities veritabanı bir migration çalıştırmak istersek --database opsiyonu ile hangi dosyada çalışmaların olacağını belirtebiliyoruz.

` $ rails g migration CreateTowns name:string –database cities `

Model seviyesinde ise birkaç ayara ihtiyac duyuyoruz. Burada önemli olan hangi veritabanlarının ne görevler yapacağı.

class CitiesBase < ApplicationRecord
 self.abstract_class = true

 connects_to database: { writing: :cities, reading: :cities_replica }
end

ApplicationRecord‘u da güncellememiz gerekiyor.

class ApplicationRecord < ActiveRecord::Base
 self.abstract_class = true

 connects_to database: { writing: :primary, reading: :primary_replica }
end

rails -T komutu ile de bütün task‘ları görebilirsiniz. Hangi veritabanında çalışma yapmak istiyorsanız, adını sona ekleyerek yapabilirsiniz. rails db:migrate:status:cities

Ruby on Rails ile çoklu veritabanı kullanımı henüz RC versiyonda olasa da projelerde kullanılabilir durumda. Github ekibi tarafından geliştirilen ve şu an kullanılan bu özellik Ruby on Rails’ın gücünü daha da artıracak gibi duruyor.

Sevgiler.

Referanslar:
https://edgeguides.rubyonrails.org/active_record_multiple_databases.html https://www.citusdata.com/blog/2019/05/23/rails-6-multiple-databases/

[ ruby-on-rails  ]